Usunięcie zaćmy – i widzisz więcej

Oko jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu, co czyni go jednym z istotniejszych elementów ludzkiego ciała, bez którego trudno byłoby funkcjonować. Dostarcza nam około 80-90% informacji o otoczeniu. Co zrobić, gdy tracimy wzrok przez zaćmę?

Nie lekceważ objawów

Wzrok pełni bardzo ważną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu, dlatego wszelkie problemy czy choroby oczu są dla każdego z nas stresujące i niepokojące. Jedną z chorób oczu, która może być bezpośrednią przyczyną utraty wzroku jest zaćma, zwana inaczej kataraktą, Choroba ta może być wrodzona lub nabyta, a prowadzi do zmętnienia soczewki oka. Polega na powstawaniu plamek na soczewce bądź jej całkowitym zmętnieniu. Procesy te utrudniają przedostawanie się promieni świetlnych do wnętrza soczewki, a co za tym idzie prowadzą to do zmniejszenia ostrości wzroku. Im większe zmętnienie soczewki oka, tym większe pogorszenie ostrości wzroku.

Zabieg sposobem na pozbycie się zaćmy

Dzisiejsza medycyna zna rozwiązanie problemu zaćmy. Usunięcie zaćmy można wykonać w klinikach okulistycznych. Jest to zabieg trwający kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go po miejscowym znieczuleniu oka specjalnymi kroplami. Zabieg usunięcia zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym w Europie. Polega on na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej nową soczewką – wewnątrzgałkową.

Jakie są metody usuwania zaćmy?

Istnieje kilka metod na usunięcie zaćmy. Jedna z nich opiera się na zastosowaniu ultradźwięków, które rozdrabniają zmętniałą soczewkę, a następnie lekarz wykonujący zabieg usuwa powstałe, bezużyteczne już części soczewki. W miejsce usuniętej soczewki wszczepia się nową zwijalną soczewkę. Inna metoda polega na emulsyfikacji soczewki, Jest ona szczególnie przydatna do zaćmy o małym stopniu zaawansowania. Warto przypomnieć, że operacja usunięcia zaćmy jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna. Zabieg daje niemal natychmiastowe efekty, a już następnego dnia ostrość wzroku pacjentów zostaje całkowicie przywrócona.