Regularnie badaj wzrok, aby niepotrzebne było leczenie jaskry

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Odbieramy nim większość informacji z otaczającej nas rzeczywistości. Tym bardziej we współczesnym dynamicznie rozwijającym się świecie wzrok okazuje się być niezbędny przy wykonywaniu wielu czynności dnia codziennego. Trudno już sobie wyobrazić życie bez możliwości korzystania z nowoczesnych technologii. Smartfony, laptopy, czy komputery towarzyszą nam w każdym miejscu. Zarówno w miejscach pracy i rozrywki, jak i w naszych domach. Dlatego też powinniśmy ze szczególną uwagą dbać o nasze oczy, aby służyły nam jak najdłużej. Jeśli nie zadbamy o to dzisiaj, w przyszłości może się to skończyć różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami oczu, a nawet utratą wzroku.

Na czym polega jaskra?

Jedną z takich chorób oczu jest jaskra. Przyczyny tego schorzenia jeszcze nie są do końca rozpoznane. Prowadzi ono do uszkodzenia nerwu wzrokowego i jego postępującego zaniku, a w konsekwencji nawet do nieodwracalnej ślepoty. Choroba ta często związana jest z podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej. Często dzieli się ją na dwie postaci ze względu na tzw. kąt przesączania przedniego odcinka oka – pierwszą jest jaskra z otwartym, a drugą jaskra z zamykającym się kątem przesączania. Aby móc wdrożyć leczenie jaskry trzeba ją najpierw zdiagnozować.

Jak zdiagnozować jaskrę i jak ją leczyć?

Do najważniejszych metod diagnostycznych, które wykorzystuje się przy rozpoznaniu jaskry, należą pomiar ciśnienia śródgałkowego w oku, badanie pola widzenia, ocenę tarczy nerwu wzrokowego oraz gonioskopię. Leczenie jaskry wiąże się z obniżaniem ciśnienia śródgałkowego. W tym celu stosowane są odpowiednie leki, które ułatwiają odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej lub zmniejszają jej produkcję. Leki te mogą występować w postaci doustnej lub kropli do oczu. Innymi metodami leczenia jaskry mogą być także laseroterapia lub operacja chirurgiczna. Metody te są często łączone z leczeniem farmakologicznym.

Reaguj odpowiednio wcześnie

Im wcześniej nastąpi rozpoznanie jaskry oraz wdrożenie leczenia, tym większa jest szansa, że choroba ta nie poczyni w organizmie pacjenta wielkich szkód. Niestety na świecie choruję na nią nawet kilkadziesiąt milionów ludzi, a u kilku milionów doprowadziła ona do utraty wzroku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie wzroku.