Pozbądź się zaćmy raz na zawsze!

Zaćma to dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób. Wbrew pozorom nie jest to przypadłość, na którą cierpią tylko seniorzy. Choroba ta prowadzi do zmętnienia soczewki i upośledza zdolność ostrego widzenia. Nieleczona może doprowadzić do ślepoty. Zaćma może być wrodzona lub wtórna.Ta druga jest wynikiem innych chorób, na przykład cukrzycy, zapalenia rogówki czy twardówki, a nawet atopowego zapalenia skóry.

Wylecz się z zaćmy!

Choroba ta jest jednak uleczalna. W przypadku diagnozy: zaćma operacja jest najlepszym, najskuteczniejszym i najszybszym rozwiązaniem. Z decyzją na poddanie się zabiegowi nie warto zwlekać- im wcześniej zostanie przeprowadzony, tym lepszy efekt. Operacja nie jest skomplikowana i trwa nie dłużej niż pół godziny. Nie ma też konieczności zostawania na dłużej w szpitalu. Zabieg może być także przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych. Do usuwania zaćmy stosuje się nowoczesną metodę – fakoemulsyfikację, która jest bardzo bezpieczna i nie powoduje komplikacji.

Zabieg zaczyna się od znieczulenia oka – wykorzystuje się do tego zazwyczaj specjalne krople. Przeprowadzający zabieg chirurg okulista nakłada na oko specjalną klamrę, podtrzymującą powiekę, a następnie wykonuje kilkumilimetrowe nacięcia na górnej części gałki ocznej. Wykorzystując urządzenie emitujące ultradźwięki usuwa chorą soczewkę i umieszcza w oku sztuczną soczewkę. Zabieg kończy się wykonaniem szwów i założeniem opatrunku. Sztuczna soczewka wykonana jest z delikatnego i elastycznego hydrożelu, który nie powoduje wrażenia dyskomfortu. Sztuczna soczewka nie jest jednak tak doskonała, jak naturalna – nie dostosowuje się do patrzenia raz z daleka, innym razem z bliska. Dlatego po operacji usunięcia zaćmy trzeba nosić okulary. Przez kilka tygodni od zabiegu należy szczególnie dbać o oko – zakładać opatrunek na noc czy podczas wyjścia na zewnątrz, a zwłaszcza dbać o to, by nie zainfekować oka. Pierwsze objawy zaćmy to pogorszenie się ostrości widzenia, szybkie męczenie się oczu oraz problem z oceną odległości.