Plac zabaw – pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Plac zabaw to miejsce, które uwielbiają zarówno dzieci jak i dorośli. Dla najmłodszych to świetna przestrzeń do swobodnego ruchu bez trzymania mamy lub taty za rękę. Plac zabaw kojarzy się dorosłym z miłym dzieciństwem, kiedy wraz z rówieśnikami zjeżdżało się ze zjeżdżalni, budowało babki w piaskownicy czy huśtało na huśtawkach. Jednak to nie wszystkie zalety tego miejsca. Wpływa ono pozytywnie na rozwój dziecka. W jaki sposób?

Plac zabaw – miejsce stworzone z myślą o dzieciach

Plac zabaw to wydzielony dla dzieci teren znajdujący się najczęściej między blokami mieszkalnymi lub w miejscach najczęściej uczęszczanych przez dzieci. Jest w pełni bezpieczny, ponieważ najczęściej jest ogrodzony niewielkim płotkiem, który chroni przed przypadkowym wybiegnięciem przez dziecko na ulicę. Wszystkie znajdujące się na palcu zabaw urządzenia takie jak: karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie, drewniane domki, ścianki wspinaczkowe, piaskownice, huśtawki sprężynowe i wiele innych spełniają wymagane normy i są bezpieczne dla najmłodszych.

W jaki sposób plac zabaw wpływa korzystnie na rozwój dziecka?

Zabawa na placu zabaw ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. W kontakcie z rówieśnikami uczy dzieci cierpliwości i współpracy z innymi uczestnikami zabawy, komunikacji oraz zapewnia tak potrzebny każdemu dziecku ruch na świeżym powietrzu. Plac zabaw wpływa na rozwój zmysłu dotyku, równowagi, koordynacji, wyobraźni, mięśni i układu nerwowego. Już godzinna zabawa na placu zabaw niesie dla dziecka same korzyści. Przede wszystkim ma pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości u dziecka, pozwala mu pokonywać swoje słabości i rozwijać siłę.

Czas spędzony wraz z dzieckiem

Plac zabaw to miejsce, gdzie dzieci się świetnie bawią, a rodzice mają możliwość odpoczynku na ławce. Jest to dobry czas na przeczytanie zaległej prasy, przejrzenie portali społecznościowych czy na rozmowę telefoniczną z bliską osobą. Dorośli mogą również czynnie uczestniczyć w zabawach dziecka, oferując bujanie na huśtawce czy pomoc w przejściu po drabinkach. Takie miejsce zbliża rodziców i dzieci oraz pomaga zacieśnić więzy rodzinne. Na co dzień praca zajmuje większą część naszego życia, ale warto znaleźć trochę czasu na wyprawę na plac zabaw ze swoim dzieckiem, które na tym skorzysta.