Oprogramowania dla hoteli to sposób na rozkręcenie biznesu hotelowego?

Każdy biznes wymaga odpowiedniego nadzoru i narzędzi komunikacji, zarówno pomiędzy pracownikami, jak i z klientami. Biznes hotelowy nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Informatyzacja już dawno szturmem wtargnęła do hotelarstwa. Dziś trudno sobie wyobrazić pracę jakiegokolwiek obiektu, bez komputerów i dostępu do internetu. Tylko czy wykorzystujemy dostatecznie efektywnie wszystkie możliwości, jakie daje komputeryzacja?

Recepcja – najważniejsza część hotelu

Mówi się że sercem każdego hotelu jest recepcja. Jeśli trzymać się dalej tej metafory, to i ile recepcja jest sercem hotelu, to system komputerowy jest hotelowym „mózgiem”. Rynek informatyczny oferuje różne oprogramowania dla hoteli. Decydując się na zakup jednego z nich, należy zadać sobie pytanie czego od niego oczekujemy. Być może okaże się, że nasz hotelowy system komputerowy zaskoczy nas swoja funkcjonalnością.

W czym pomagają oprogramowania dla hoteli?

Zadania jakim musi sprostać oprogramowanie dla hotelu możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii. Po pierwsze, oprogramowania dla hoteli odpowiadają za system rezerwacyjny, umożliwiając rezerwowanie pokoi i ich przydział z recepcji, jak również umożliwiając rezerwowanie pokoi przez internet. Ważne aby nasze oprogramowanie dla hotelu sprawnie łączyło się z zewnętrznymi serwisami rezerwacyjnymi i porównywarkami cen. Hotelowy system komputerowy powinien także umożliwiać nam kompleksowe rozliczanie usług. Poza wystawianiem rachunków za noclegi, powinien też nadzorować korzystanie przez gości z płatnej telewizji, mini baru, parkingu i innych dodatkowych usług. Do zadań systemu należy też zarządzanie gospodarka magazynową – w tym zaopatrzeniem gastronomicznym. Nowoczesne oprogramowania dla hoteliumożliwiają również zarządzanie obiektem z technicznego punktu widzenia – tzn. obsługę zamków magnetycznych, systemów bezpieczeństwa oraz zarządzanie wewnętrzna centralą telefoniczną. Do wymienionych zadań można by dodać jeszcze wiele innych. Jak więc widać, oprogramowanie dla hotelu pełni bardzo ważną funkcje w organizacji jego pracy. Nowoczesny interfejs to inwestycja która nam się opłaci