Oczy nie tylko zwierciadłem duszy – czyli o tym jak operacja zaćmy pozwala odzyskać wzrok

O oczy należy dbać zawsze. Chronić je przed zbyt ostrym słońcem czy nie męczyć długim i częstym wpatrywaniem się w monitor komputera czy ekran telewizyjny. Oczy lubią przestrzeń, dal i kolor zielony. Będą nam wdzięczne za spacery po zielonych parkach czy łąkach. Zobacz, co jeszcze wspomaga Twój wzrok oraz jakie zagrożenia na Ciebie czyhają.

Relaks dla oczu

Nawet zwykłe wpatrywanie się w domowe kwiaty da im chwilowe ukojenie. Lubią także wilgoć, a siedzenie przed migającym monitorem je wysusza. Niestety przychodzi taki czas, kiedy zwykłe zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają. Tak jak całe nasze ciało tak i oczy w pewnym wieku zaczynają być nękane objawami starzenia. Zaczyna się około piędziesiątki. Nic dziwnego, że przeżyte pół wieku daje się we znaki naszemu organizmowi. Jedną z chorób, które może zaatakować oczy jest zaćma.

Zaćma jedną z najpoważniejszych chorób oczu

Zaczyna się zwykle niewinnie. Początkowo oczy szybciej się męczą. Obraz, który widzą jest lekko zamglony i mniej wyraźny. Nie pomaga już stosowanie wcześniejszych sztuczek i niedogodności te pogłębiają się. Proces ten może trwać, w zależności od różnych czynników od kilku miesięcy do kilku lat. Im szybciej poddamy się leczeniu tym szybciej odzyskamy ostrość widzenia i nie narazimy się na poważniejsze konsekwencje, które mogą objawiać się możliwością odróżniania jedynie nocy od dnia. Obecnie zaćmę można operować we wczesnym stadium i nie trzeba czekać, jak niegdyś, aż „dojrzeje”. Operacja zaćmy jest krótka i bezbolesna. Fakoemulsyfikacja, jak profesjonalnie jest nazywana, spowoduje nie tylko odzyskanie wzroku, ale także wyostrzy widzenie i to już następnego dnia po zdjęciu opatrunku. Operacja zaćmy jest refundowana przez NFZ. Używane do niej soczewki jednoogniskowe pozwalają poprawić widzenie na duże odległości. Niestety większość pacjentów nie może zrezygnować z używania okularów do czytania. Odzyskanie pełnej sprawności umożliwia wykorzystanie podczas operacji soczewek poprawiające widzenie z bliska i daleka lecz taką operację zrobić można tylko prywatnie co wiąże się ze sporym wydatkiem. Jednak dzięki tej inwestycji raz usunięta zaćma nie powraca.