Leczenie zaćma NFZ – dowiedz się więcej

Zaćma jest degeneracyjną chorobą oczu, która prowadzi do zmętnienia soczewki i coraz bardziej zamglonego widzenia. Jeśli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób można ją wyleczyć, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Zaćma – choroba, której nie wolno lekcważyć

Nazywana kataraktą jest jedną z najczęstszych chorób oczu, która rozwija się fazowo od kilku miesięcy do kilku lat. Spowodowana jest mętnieniem i utratą przejrzystości przez soczewkę oka wskutek odkładania się złogów białkowych. Zaćma nieleczona stanowi bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia, gdyż może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Jak więc rozwija się ta choroba i jak ją prawidłowo zdiagnozować. Wiele osób słysząc hasło „leczenie zaćma NFZ” reaguje przerażeniem, gdyż szacuje się, że w Polsce na jej usunięcie refundowane przez NFZ pacjenci czekają nawet 4 lata. Na szczęście, można uniknąć czekania. Warto w tym celu zapisać się na zabieg w Czechach. Dzięki tzw dyrektywie transgranicznej, zabieg jest refundowany. Więcej można przeczytać wpisują w wyszukiwarkę: „leczenie zaćma NFZ Czechy”.

Kto jest w grupie ryzyka?

Zaćma zazwyczaj dotyka osoby starsze a jej przyczyną może być uraz oka, stosowanie większej ilości leków sterydowych, czynniki dziedziczne lub też choroby przewlekłe. Ryzyko zwiększa również nadciśnienie, otyłość, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. Mimo, iż zaćma może zostać spowolniona poprzez leczenie farmakologiczne, jej postępu nie da się zatrzymać, dlatego też musi być ona zoperowana. Operacja taka może się odbyć w każdym wieku pacjenta i jest niezbędna do odzyskania wzroku. Przeprowadzana jest w miejscowym znieczuleniu i polega ona na rozbiciu nagromadzonych złogów. Używa się do tego elektrodźwięków, które są następnie usuwane przez chirurga, a na ich miejsce zostaje wszczepiona sztuczna soczewka rozwijalna. Ten ambulatoryjny zabieg trwa ok. 30 minut i po kilkugodzinnym pobycie pacjent może już opuścić szpital.

Odzyskaj zdrowy wzrok

Dlatego też bardzo ważna jest natychmiastowa konsultacja okulistyczna już przy pierwszych objawach zaćmy, co pozwoli na jej szybsze zdiagnozowanie i leczenie. Zmniejszenie ostrości widzenia, zamglony obraz, pojawiające się w polu widzenia rozbłyski powinny skłonić pacjenta do natychmiastowej wizyty lekarskiej. Innymi, równie niepokojącymi objawami mogą być zaburzenia w ocenie odległości, mniej intensywne spostrzeganie barw a także niewyraźne widzenie w porze nocnej. A ponieważ zaawansowana zaćma całkowicie uniemożliwia widzenie wszystkie te symptomy nie powinny być bagatelizowane.