Księgowość stowarzyszenia

Księgowość stowarzyszenia – co musisz wiedzieć?

Mogłoby się wydać, że organizacje, których celem nie jest zarobienie pieniędzy, nie mają obowiązku prowadzenia księgowości. Nic bardziej mylnego, instytucje, takie jak stowarzyszenia, również mają przychody i muszą się z nich rozliczać.

Jak wygląda księgowość w stowarzyszeniach oraz innych organizacjach pozarządowych? Co należy wiedzieć? Poniżej kilka ważnych wskazówek.

Rodzaj księgowości zależy od charakteru organizacji

Wyróżniamy dwa rodzaje księgowości – pełną oraz uproszczoną. Która opcja będzie lepsza dla stowarzyszenia? To zależy przede wszystkim od charakteru i wielkości organizacji. Jeśli Twoje stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, to wystarczy Ci księgowość uproszczona.

Księgowość pełna zalecana jest stowarzyszeniom prowadzącym działalność gospodarczą. Ten rodzaj księgowości opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, co pozwala zarejestrować wszystkie transakcje w organizacji, niezależnie od tego, czy mówimy o gotówkowych lub bezgotówkowych. Dlatego też obowiązkiem stowarzyszenia jest posiadanie dokumentacji opisującej obraną politykę rachunkowości.

W obu przypadkach dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Specjaliści z zakresu rachunkowości dopilnują wszelkich formalności, co da Ci pewność, że masz porządek w papierach. Jeśli interesuje Cię księgowość w Gliwicachhttp://ksiegowy.gliwice.pl/ksiegowosc-gliwice/ – zajrzyj na stronę PRI, profesjonalnego biura działającego na terenie tego śląskiego miasta.

A co ze sprawozdaniami finansowymi?

Sprawozdania finansowe to kolejny wymóg, o którym muszą pamiętać stowarzyszenia. Co roku należy sporządzać ten raport, a następnie przesyłać go do urzędu skarbowego. Warto tutaj nadmienić, że organizacje prowadzące działalność gospodarczą, mają obowiązek dostarczyć je też do KRS, a te mające statut organizacji pożytku publicznego muszą umieścić raport w ministerialnej internetowej bazie sprawozdań.

Księgowość w Gliwicach – PRI to najlepszy możliwy wybór

Jeśli chcesz oddać finanse stowarzyszenia w ręce profesjonalistów, to warto skontaktować się z biurem rachunkowym PRI z Gliwic.
To zespół specjalistów z zakresu rachunkowości z wieloletnim doświadczeniem, wybierając ich usługi, zyskujesz gwarancję wysokiej jakości. Doskonale znają się na swojej pracy, możesz liczyć na ich pomoc na wielu polach. Ich oferta obejmuje między innymi:
• prowadzenie ksiąg podatkowych, ewidencji do celów podatkowych;
• sporządzanie zeznań oraz deklaracji podatkowych;
• roczne rozliczenie działalności;
• sporządzanie ewidencji dla potrzeb podatku VAT;
• sporządzanie miesięcznych wydruków księgi;
• ocenę dokumentów sprzedaż pod względem formalnym i rachunkowym;
• rozliczenie ryczałtu ewidencjonowanego;
• rozliczanie składek ZUS.

Oczywiście, to nie cały zakres usług. W zespole pracuje doświadczona doradczyni podatkowa, Maria Milczanowska, która pomoże z wszelkimi kwestiami i wątpliwościami z tematami podatkowymi. Warto się do nich zgłosić, jeśli szukasz sprawdzonej księgowości na terenie Gliwic.