Inteligentny hotel, a jego dyskretny urok

Coraz szersze zastosowania automatyki budynkowej, zwanej popularnie domem inteligentnym, sprawiają, że coraz chętniej jest ona stosowana także w obiektach komercyjnych, takich jak hotele i obiekty rekreacyjne. Czym jest inteligentny hotel? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule, dlatego też koniecznie go przeczytaj.

Co to jest inteligentny hotel?

Pojęcie inteligentny hotel dotyczy bardzo szerokiej gamy rozwiązań i technologii, z zakresu automatyki budynkowej, które mogą być stosowane w obiektach hotelowych. Różnorodne mogą być także korzyści stosowania takiej automatyki, zaczynając od poprawy komfortu odczuwanego przez klientów hotelowych, poprzez zwiększenie ich bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa hotelowego mienia, kończąc natomiast na ograniczeniu zbędnych kosztów utrzymania i zarządzania obiektem. Nic więc dziwnego, że inteligentny hotel staje się coraz bardziej popularny.

Jakie rozwiązania są najczęściej stosowane?

Do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w ramach inteligentnego hotelu zaliczyć można systemy kontroli dostępu, systemy sterowania oświetleniem i nawadnianiem oraz systemy zarządzania ogrzewaniem i klimatyzacją. SYSTEMY STEROWANIA OŚWIETLENIEM I NAWADNIANIEM stanowią najbardziej spektakularne zastosowanie automatyki budynkowej w przestrzeni hotelowej. Pozwalają one zarówno na dostosowanie jasności oświetlenia do pory dnia, jak i do natężenia ruchu w danym pomieszczeniu. Dzięki możliwości modelowania światłem, umożliwiają one tworzenie pełnych uroku przestrzeni, o różnorodnej barwie oraz jasności światła. Pozwalają także na budowanie różnorodnych scenariuszy oświetlenia, które poza efektem estetycznym, mogą imitować obecność obsługi w pomieszczeniach lub stanowić jeden ze sposobów alarmowania w stosowanych systemach bezpieczeństwa. Podobną logiką charakteryzują się nowoczesne systemy nawadniania, które muszą dostosować się zarówno do temperatury powietrza jak i wilgotności gruntu. Jednocześnie, w celu poprawy komfortu i kosztu nawadniania, potrafią one także zatrzymać pracę zraszaczy, zarówno w przypadku wykrycia osób w zasięgu urządzeń zraszających, jak i wtedy, gdy prognozy meteorologiczne przewidywać będą opady dla danego obszaru. Wszystkie powyższe udogodnienia wzbogacane są systematycznie o nowe funkcjonalności, a w świetle rozwoju automatyki budynkowej, obecne możliwości jej wykorzystania w przestrzeni hotelowej uzależnione są wyłącznie od wyobraźni użytkowników.