Dlaczego warto zdecydować się na zabieg zaćmy?

Wiele osób, szczególnie takich, które posiadają różne doświadczenie z przeprowadzaniem zabiegu zaćmy w przeszłości jest do nich uprzedzona. W latach poprzednich decydowanie się na zabieg zaćmy było bardzo ryzykowne i mogło wywołać poważne skutki zdrowotne. W dzisiejszych czasach zabieg ten jest jednak zabiegiem standardowym i w pełni bezpiecznym. Na czym on polega?

Czym jest zaćma?

Ogólnie zaćma jest chorobą w wyniku której stopniowo traci się wzrok. W ostatnim stadium choroby, osoba chora traci wzrok całkowicie i nie widzi już kompletnie nic. Im szybciej osoba cierpiąca na zaćmę zdecyduje się na zabieg, tym prostsze będzie jego wykonanie. W ostatnich stadiach choroby zabieg ten jest bardziej skomplikowany. Ogólnie zabieg zaćmy jest w pełni bezpieczny dla pacjenta, jeżeli jest wykonywany przez osobę do tego uprawnioną, posiadającą odpowiednią wiedzę i umiejętności. Ponadto jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ pacjent jest znieczulany. Oprócz tego nie trwa on długo. Maksymalnie może trwać do około godziny czasu. Ważne jest również to, że zabieg zaćmy jest wykonywany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowotnego. Oczywiście jeżeli ktoś się zdecyduje na bezpłatny zabieg, to musi czekać w kolejce, jednak choroba ta postępuje na tyle wolno, że nawet czekanie miesiąca czy dwóch niczego tak naprawdę nie zmieni. Oczywiście zabiegi te są wykonywane również prywatnie i wtedy ich cena nie jest również wygórowana. Jeżeli jednak ma się okazję zaoszczędzić, to nie warto płacić dodatkowo pieniędzy.

Na czym polega zabieg?

Sam zabieg polega w uproszczeniu na ściąganiu zaćmy z oka. Zaćma jest czymś co stopniowo rozrastając się zasłania oko, w wyniku czego ostatecznie pacjent nic nie widzi. Dlatego też leczenie zaćmy polega na ściąganiu jej z oka. Po wykonanym zabiegu bardzo rzadko zdarza się, że zaćma powraca. Jest to o tyle ważne, że nie trzeba kilkukrotnie przechodzi tego samego zabiegu, który wywołuje zawsze jakiś dyskomfort u pacjenta. Z racji tego, że zabieg ten jest w pełni bezpieczny i niemal natychmiast pomaga odzyskać wzrok, to warto się na niego zdecydować.