Czytnik kodów kreskowych a kolektor danych – jakie są różnice między tymi urządzeniami?

Pojęcia czytnik kodów kreskowych oraz kolektor danych bardzo często są ze sobą mylone, chociaż oba terminy różnią się od siebie. Owszem, podstawowym celem obu narzędzi jest odczytywanie danych z kodu kreskowego, jednak ich mechanizacja jest już odmienna. Jakie są różnice między czytnikiem, a kolektorem?

Czytnik kodów kreskowych i kolektor danych – co to za urządzenia?

Czytnik kodów kreskowych i kolektor danych są pojęciami, które bardzo często są mylone. W obu przypadkach celem narzędzia jest odczytywanie danych z kodów kreskowych, jednak zakres możliwości czytnika i kolektora znacząco się od siebie różni. Przede wszystkim kolektor danych to urządzenie mobilne, które jest wyposażone we własną pamięć oraz system operacyjny. Dzięki takiej budowie kolektor może być wyposażony w różne moduły, a jednym z nich może być czytnik kodów kreskowych. Z kolei czytnik jest urządzeniem, które służy do odczytywania kodów kreskowych oraz przesyłania informacji (może się to odbywać drogą radiową lub przewodową), jednak w przeciwieństwie do kolektora nie przetwarza zebranych danych. Choć czytnik nie ma tylu funkcji co kolektor, to nadal jest to niezwykle przydatne narzędzie pracy, które sprawdza się w wielu miejscach.

Jakie są różnice między kolektorem a czytnikiem?

Kolektor danych, w przeciwieństwie do czytnika kodów kreskowych, jest wyposażony w wyświetlacz, własną pamięć oraz system operacyjny. Warto dodać, że obecnie najczęściej wyświetlacz jest dotykowy, dzięki czemu praca na kolektorze jest jeszcze prostsza niż zazwyczaj. Poza tym, dzięki narzędziom programistycznym, kolektor może zostać skonfigurowany do indywidualnych oczekiwań klienta, a jego budowa umożliwia zainstalowanie mu dodatkowych modułów, takich jak: RFID, Bluetooth, GPRS, PSAM etc. A jakie funkcje ma czytnik kodów kreskowych? Przede wszystkim to urządzenie przesyła sczytane dane w czasie rzeczywistym, a komunikacja może następować za pośrednictwem interfejsu kablowego lub drogą radiową, poprzez WiFi i Bluetooth. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, oba urządzenia znacznie ułatwiają pracę w wielu sektorach. Zarówno czytnik, jak i kolektor danych nie tylko sprawdzają się w sklepach, ale też wykorzystywane są w magazynach czy halach.