zaćma-czy każdy przypadek można wyleczyć

Czy każdy przypadek zaćmy można leczyć?

Zaćma to degeneracyjne schorzenie oczu objawiające się całkowitym lub częściowym zmętnieniem soczewki oka. Choroba rozwija się przez dłuższy czas, z reguły w jednym i drugim oku. W ponad 60 procentach dotyka osoby starsze, może jednak pojawić się również u ludzi młodych oraz dzieci. Jakie są sposoby jej leczenia i czy każdy przypadek można leczyć? Dzisiaj odpowiemy na to pytanie.

Jakie są rodzaje zaćmy?

Istnieje kilka rodzajów tej choroby. Jednym z nich jest zaćma wrodzona. To najczęstsza przyczyna utraty wzroku u dzieci. Pojawia się tuż po narodzinach albo w pierwszych latach życia dziecka. Zaćmę wrodzoną można podzielić na całkowitą (w jej wyniku noworodek nie nabywa zdolności rozwoju widzenia) i częściową (polega na zamgleniu soczewki), a sygnałem ostrzegawczym powinno być częste pocieranie piąstkami oczu czy też oczopląs.
Kolejnym rodzajem jest zaćma wtórna, która ma związek z przebytymi chorobami i urazami gałki ocznej. Objawia się ona krzywieniem lub zamgleniem obrazu, słabszym kontrastem, zaburzonym widzeniem barw czy podwójnym widzeniem obrazu.
Możemy wyróżnić również zaćmę polekową, będąca skutkiem długotrwałego zażywania leków, takich jak na przykład sterydy.
Występuje też zaćma starcza, jej przyczyną jest zmętnienie soczewki w wyniku starzenia się organizmu.

Jak leczy się zaćmę?

Jedyna skuteczna metoda leczenia tej choroby to zabieg chirurgiczny, dzięki któremu może znacząco polepszyć się komfort widzenia. Dlatego też operacja zaćmy w Gliwicach to zdecydowanie dobre rozwiązanie. Sam zabieg trwa około 30 minut w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu wadliwej soczewki wprowadza się sztuczną, uszczelnia ranę i nakłada opatrunek. Po około 2 godzinach od wykonanego zabiegu pacjent może powrócić do domu, a następnego dnia musi stawić się na kontrolę.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Operacja usunięcia zaćmy jest procedurą niskiego ryzyka, co w praktyce oznacza naprawdę niewielką możliwość powikłań w trakcie i po operacji. Przypadków, w których operacja nie powinna być w ogóle wykonana lub należy ją przesunąć w czasie, wyróżniamy stosunkowo niewiele.
Przeszkodą mogą być sytuacje, kiedy zabieg nie może zostać przeprowadzony bezpiecznie ze względów zdrowotnych oraz sytuacje, gdzie obok zaćmy występują inne choroby oczu, uniemożliwiające osiągniecie satysfakcjonujących rezultatów operacji. Za przykład można wziąć w tym wypadku zaawansowane zwyrodnienie plamki żółtej

Przeciwwskazania do operacji występujące w obrębie oka

Jednym z pierwszych problematycznych przypadków będą wszelkie infekcje oka lub jego okolic, które mogą prowadzić do groźnego zapalenia wnętrza gałki ocznej. Powinny one zostać bezwzględnie zaleczone przed podejściem do operacji.
Problemem może okazać się również zatkany kanalik łzowy, który przed zabiegiem powinien zostać dokładnie sprawdzony i w razie konieczności oczyszczony za pomocą kropli z antybiotykiem.
Kolejnym przypadkiem wykluczającym możliwość wykonania operacji zaćmy będzie podwinięcie powieki górnej, wywinięcie powieki dolnej lub całkowita niedomykalność powiek. Przypadłości te powodują nadmierne podrażnienie rogówki. Zwiększają one też ryzyko infekcji oraz uniemożliwiają prawidłową aplikację kropli do oczu będących istotnym lekarstwem po operacji zaćmy.

Jak przygotować się do operacji?

Operacja zaćmy Gliwice http://pryzmat-okulistyka.pl/zacma-i-co-dalej/ powinna być poprzedzona wizytą u lekarza internisty. Pacjent powinien posiadać przy sobie aktualne wyniki następujących badań:
• HBS Ag oraz minimum 2-krotne szczepienie p/WZWB;
• anty HCV;
• EKG;
• morfologia + płytki krwi;
• układ krzepnięcia;
• poziom glukozy we krwi;
• elektrolity.
Na ich podstawie lekarz orzeka, że pacjent może być operowany w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym.